U subotu 28. studenoga 2020. godine održan je stručni skup za vjeroučitelje u osnovnim i srednjim školama na temu: Zdrav duh u zdravomu tijelu. Korelacija Katoličkog vjeronauka i Tjelesne i zdravstvene kulture. Zbog već poznatog fenomena Pandemije koronvirusa skup je održan preko aplikacije ZOOM. Na skupu je sudjelovalo oko 150 vjeroučitelja iz Zadarske, Dubrovačke i Šibenske (nad)biskupije.
Okupljene je, najprije, pozdravila Sabina Marunčić, viša savjetnica za Vjeronauk i moderatorica stručnog skupa. Potom je pozvala sve sudionike stručnoga skupa na molitvu koju je predvodila Marijana Dellavia a prigodnu molitvu je za ovaj susret napisao mr. don Gašpar Dodić, predstojnik našega ureda koji je jedan od suorganizatora navedenoga stručnoga skupa.
„MOLITVA -STRUČNI SKUP 2020.”
Gospodine Isuse Kriste,
Bože naš i Kralju naš.
Opasnost i širenje zaraze koranavirusa potreslo je sigurnost u svijetu,
poljuljalo mnoga naša uvjerenja
i bez odgovora ostavilo brojna naša pitanja.
Zbunjeni, osjećamo se nemoćni i izgubljeni,
tim više što sve to djeluje na nas
te nam ugrožava duševno i tjelesno zdravlje.
Molimo Te neka nam Duh Sveti podari tvoje oči,
tvoje srce, tvoje osjećaje,
kako bi naš pogled na čovječanstvo,
naše osjećanje i naše htijenje koje nas pokreću
budu odraz tvoje ljubavi.
Doći ćeš jednog dana u slavi,
ali danas boraviš u svijetu po svakom našem izboru.
Ispuni nas svojim Duhom, Gospodine,
vodi, upravljaj i prosvjetljuj ono što jesmo i što izabiremo,
kako bi se svijet osjećao zahvaćen tvojom nježnošću.
Amen!“
Prvo predavanje na temu Čovjek i njegovo tijelo – ambivalentnosti zapadnoga mišljenja održao je fra Ante Vučković, profesor filozofije na KBF-u u Splitu. U svom predavanju govorio je o shvaćanju tijela kao prostoru proturječja. Profesor, dr. fra Ante napravio je presjek filozofske misli o tijelu kroz povijest i završio kršćanskim pogledom na čovjeka koje počiva na svijesti o Kristovu utjelovljenju i Njegovoj tjelesnoj prisutnosti među nama. Istaknuo je otuđenost prema tijelu koje je postalo obilježje modernog načina življenja, odnosno razliku između „imati tijelo“ i „biti tijelo“ s posebnim naglaskom kako kršćanstvo u sebi ima potencijal prepoznati čovjeka kao jedinstvo duha i tijela. Naš je zadatak doći do svijesti o Kristovu utjelovljenju i njegovoj prisutnosti među nama u tijelu, krvi i riječi te od sadašnjeg života i vjere u uskrsnuće tijela do susreta licem u lice.
Nakon tematske rasprave, obavijesti iz Katehetskog ureda i Agencije za odgoj i obrazovanje te kratke stanke uslijedilo je drugo predavanje na temu koje je održala Gina Šparada, profesorica psihologije na istom fakultetu. „Kult tjelesnosti kod djece i mladih danas – psihološko-sociološki pogled“ naslov je njezina predavanja. Govorila je o tijelu kao prostoru komunikacije koje pod pritiskom različitih kultova tjelesnosti pretvaramo u objekt dokazivanja, čime (osobito naši mladi) bježimo od autentičnoga ja i identificiramo se s mišljenjima ljudi. Objasnila je razloge takvih ponašanja i dala praktične savjete kako se s njima nositi. S obzirom da djeca i mladi najčešće upadaju u zamke kulta ljepote i kulta zdravlja, dr. Šparada je naglasila da ih je potrebno naučiti strategijama reagiranja na kritike.
U završnom dijelu stručnoga skupa, tri vjeroučiteljice predstavile su praktične modele koreliranja Vjeronauka i TZK. Primjer za razrednu nastavu predstavila je Ana Zupčić iz Dubrovnika, za predmetnu nastavu Jolida Klarić iz Zadra te za srednju školu s. Renata Azinović iz Šibenika.